Menu Zamknij

Faktura ustrukturyzowana w gminach. Nowy sposób dokumentowania zamówień publicznych. Komentarz z przykładami

Dyrektywa Rady 2014/55/WE zobowiązała KAŻDY Kraj Członkowski Unii Europejskiej do przyjęcia w krajowym obrocie gospodarczym tzw. faktur ustrukturyzowanych oraz innych dokumentów ustrukturyzowanych. 

Faktura ustrukturyzowana będzie domeną wyłącznie występującą na linii Zamawiający w rozumieniu ustawy PZP (Gminy, Powiaty, CUW, szkoły, przedszkola, MOPSY, GOPSY, DPSY, inne) oraz WYKONAWCA, za którego zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi uznano także podwykonawców. 

Zgodnie z art 4 ustawy z dnia 9 listopada o tzw. elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych ZAMAWIAJĄCY JEST OBOWIĄZANY DO ODBIERANIA I POBIERANIA FAKTUR USTRUKTURYZOWANYCH ZE SPECJALNEJ PLATFORMY.  Faktury te nie będą bowiem wysyłane w wersji pisemnej ani elektronicznej (pdf). 

Zwracamy Państwu uwagę na fakt, iż jest to bezwzględny obowiązek Zamawiającego, którego zgodnie z ustawą Zamawiający nie może wyłączyć. 

Należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z uzasadnieniem do rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w zakresie listy dodatkowych dokumentów ustrukturyzowanych „faktury ustrukturyzowane będą automatycznie przetwarzane w urządzeniach finansowych Zamawiającego” a to oznacza konieczność stworzenia stosownego środowiska informatycznego, zmiany w polityce rachunkowości, wydania stosownych e-upoważnień 

Należy pamiętać, że ustawa wchodzi w życie w dniu 18 kwietnia 2019r. i ma zastosowanie do wszelkich zamówień publicznych (z zastrzeżeniem art 12 ust.2 ustawy). Powyższe oznacza, iż do tego dnia należy dokonać rejestracji na Platformie, przystąpić do Stowarzyszenia OpenPeppol z siedzibą w Brukseli (zgodnie z ustawą). Ustawa została opublikowana w Dz.U w dniu 23 listopada 2018 r. W załączeniu przekazujemy Państwu tekst ustawy celem zapoznania i wdrożenia w swojej jednostce. 

Wydawca: Legitax, Oprawa: miękka, Format:A5, CENA 149 zł brutto

Recenzent: prof. dr hab. Marek Kopyściański, radca prawny, Katedra Prawa Finansowego UWr

Ramowy wykaz zagadnień omówionych w publikacji, a także formularz zamówienia – w oddzielnych plikach

 

PDFSpis treści  DOCZamów książkę