Menu Zamknij

Schematy podatkowe w JST wiecznie żywe….

Mimo zawieszenia obowiązków związanych z raportowaniem do Szefa KAS informacji o schematach podatkowych, pojawiają się w prasie specjalistycznej (linki poniżej) pierwsze doniesienia zachęcające do raportowania do Szefa KAS informacji o schematach podatkowych na bieżąco, mimo braku takiego obowiązku na dzień dzisiejszy.

Warto przypomnieć do p. Michał Szczypiór mówi na szkoleniach: Nie wysyłając nie uczymy się, nie wysyłając uzgodnień do Szefa KAS stoimy w miejscu, wreszcie nie wysyłając do Szefa KAS na bieżąco uzgodnień do rejestracji, jak zawieszenie zostanie zniesione nie ogarniemy raportowania za okresy bieżące i wstecznie zawieszone …. Po prostu: coś zapomnimy, coś przeoczymy…

Publikacje prasowe wskazują, że nie jestem odosobniony w swoich poglądach.

Wystarczy kliknąć:

https://businessinsider.com.pl/prawo/podatki/schematy-podatkowe-czasie-pandemii-czy-skladac-mdr-jak-i-dlaczego/qm22s5g

Tytuł już sam mówi za siebie: „Kto nie składa popełnia błąd i ułatwia zadanie fiskusowi”

Czy tutaj:

https://www.pit.pl/ksiegowosc/mozna-raportowac-krajowe-schematy-podatkowe-1007223

Spójrzmy, jak wygląda nasza wiedza o MDR od roku 2019? Kto rozumie zasady tworzenia procedur wewnętrznych, kto ich przestrzega? W ilu gminach/powiatach zebrał się choć raz Zespół ds. Oceny i Ryzyka MDR? Czy znajdzie się choć jedna taka JST, w której taki Zespół się zebrał?

A teraz spójrzmy na regulacje prawne: Procedura wewnętrzna musi określać zasady kontroli wewnętrznej lub audytu przestrzegania procedury….

Udzielmy więc sobie odpowiedzi na pytanie: Jak teraz ten audyt przeprowadzić, skoro w procedurze mamy powołany Zespół a on ani razu się nie zebrał od 2019? A mamy 2023r… Jak teraz przeprowadzić kontrolę wewnętrzną przestrzegania procedury lub audyt przestrzegania procedury?

Pamiętam słowa wybitnego Ewarysta Kowalczyka (prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego) „nie na tworzeniu procedur to wszystko w JST ma polegać, ale na ich przestrzeganiu”.

Za sobą wraz z moimi pracownikami (w tym audytorami z listy MF) mam pierwsze audyty „przestrzegania procedur wewnętrznych” i co mamy w nich napisać, że co prawda procedury są…

  1. Ale nawet nie stworzono Regulaminu Prac Zespołu ds. Oceny i Analizy Ryzyka MDR?
  2. Że generalnie niewiele osób zna nawet swoją wewnętrzną procedurę?
  3. Że Zespół nie zebrał się od 2019r. ani razu?
  4. Że nie zweryfikowano za okres od 1 listopada 2018r. do 1 kwietnia 2020r. czy nie występowało ryzyko przeoczenia wysłania zaległego schematu podatkowego do Szefa KAS, toż zawieszenie dotyczy okresów za które termin raportowania nie upłynął…. A przecież na dzień wejścia w życie Tarczy 4.0, terminy raportowania za okresy przeszłe minęły, więc wygasły, a więc nie podlegają zawieszeniu….
  5. Jak zweryfikować wiedzę osób z JST na temat schematów podatkowych MDR podczas audytu, skoro część pracowników w ogóle nie przejrzało nawet wdrożonej procedury?

Efekt mamy taki, że protokoły z audytu puchną, audytorzy przedłużają zakończenie audytu… Ludzie w międzyczasie czytają, tworzą procedury, regulaminy…  i na koniec wszyscy dostają 6* z wykonanego zadania domowego…. A tak na serio… A jak wpadnie NIK? A jak wpadnie Szef KAS?

Michał Szczypiór